4. třídy (B. Rojkovičová, J. Nyklíčková)

19. června 2022
 
Přírodověda ve 4.A
 
Při přírodovědě jsme se ve skupinkách vrhli na veličiny a jednoduché fyzikální pokusy. Pracovali jsme s váhou, lékařskými teploměry, časomírou, ověřovali jsme různé délky a poměry našich těl. Občas se nám trochu kouřilo z hlaviček u převodů jednotek, výpočtů aritmetického průměru a vymýšlení důvodů, proč to zrovna takto funguje, ale vše se nám popařilo zdárně vyřešit a pochopit.
B. Rojkovičová a 4.A
 
                   
 
12. června 2022
 
Vlastivěda ve 4.A
 
Máme za sebou zábavné a přínosné hodiny vlastivědy, při kterých jsme probírali učivo o Karlu IV. Pod vedením paní učitelky Sekelské jsme napodobili zlatnické řemeslo a vytvořili Svatováclavskou korunu.
(B. Rojkovičová a 4.A)
 
                                 
 
9. června 2022
 
Výlet 4.A do Ostré
 
V pátek 3.6. jsme brzy ráno vyrazili na školní  výlet do Ostré u Nymburka. V docela malé vesnici stojí ještě menší středověká vesnička,  kde jsme si mohli vyzkoušet různá řemesla a setkat se s postupy výroby, dnes nám běžně dostupných věcí, kdy se na výrobě podílely jednoduché stroje, nářadí a hlavně  šikovné ruce. Vidina lepších finančních podmínek táhla k rýžování zlata nejen v dávných dobách, ale i v současnosti. Tato dílna měla u dětí největší ohlasy.  Součástí tohoto areálu je krásné arboretum i mnoho užitkových a okrasných zahrad se spoustou záhonů. Úrodu tu využívají k dalšímu zpracování. Jsou to džemy, šťávy, ovoce a zelenina do místních pokrmů,  které se dají zakoupit za místní měnu (groše) v tzv. hodovně. K dispozici jsou i mýdla, masti, oleje a svíčky, a to v prodejně Botanicus. Děti si odvezly z výletu mnoho vlastnoručně vyrobených zajímavých výrobků,  plná břicha výborných palačinek a mnoho krásných vzpomínek a zážitků.
Barbora Rojkovičová a 4.A
 
                                                    
 
8. června 2022
 
Šeříky ze 4.B.
 
               
 
27. května 2022
 
Ukázky z aktuálních výtvarných prací třídy 4.B.
 
                 
 
21. května 2022
 
Prezentace výrobků žáků 4.A: brože, výroba sladkých křupavých srdíček pro maminky k jejich svátku a práce v přírodě.
 
                     
 
20. května 2022
 
Při hodinách přírodovědy jsme se několik hodin učili o horninách a nerostech. Sami jsme se zapojili do tvoření solných krystalů, které jsme měli možnost pozorovat pod mikroskopy. Bylo fajn sledovat, jak se to vše tvoří a jak neuvěřitelně to vypadá ve zvětšené podobě. (B. Rojkovičová a 4.A)
 
     
 
19. května 2022
 
Plavecký kurz 4.A
 
Pátkem 13.května jsme bez jakékoliv újmy zakončili 10 lekcí plaveckého kurzu. Chtěli bychom touto cestou poděkovat plaveckým instruktorům Zdendovi a Denise. Moc nás to všechny bavilo a pod jejich vedením jsme udělali neuvěřitelné pokroky. Pokud se nám poštěstí, budeme výukové kurzy navštěvovat i v příštím školním roce. (B. Rojkovičová a 4.A)
 
         
 
27. dubna 2022
 
Děti ze 4.B, jejich paní učitelka Nyklíčková i paní asistentka Thérová, ti všichni už mají jasno: jaro je tady, čápi můžou zahnízdit!
 
     
 
14. dubna 2022
 
Příprava na Velikonoce ve 4.A
 
Po několikadenní těžké práci ve školních dílnách a jemné práci na kašírovaných kraslicích, jsme dokončili naši velikonoční výzdobu.
 
                   
 
30. března 2022
 
Po svým kamarádech z "béčka" se na týdenní pobyt do Horního Maršova dostala i třída 4.A. Dosavadní průběh dokumentují nejen fotografie, ale také text dětí z pokoje zvaného "Hilton".
 
           
 
24. března 2022
 
Žáci ze IV.B jsou tento týden v ve Středisku ekologické a etické výchovy Sever Horní Maršov. Děti se těšily, ale odjížděly s obavami, protože většina ještě nikdy nebyla nikde přes noc bez rodičů. Obavy ale byly zcela zbytečné. Program je zde tak bohatý, že není čas na stýskání a dokonce to první den vypadalo, že není čas ani na úklid vlastních věcí. To se ale už od úterý změnilo a děti sbírají korálky jak za úklid, tak i za společnou práci ve skupinách. Někdo si za svou práci poveze domů kromě výrobků a nových zkušeností třeba právě korále na krk, někdo náramek a někdo možná jenom prstýnek z krásných dřevěných korálků. Program je více než různorodý a na své si přijde úplně každý. Už jsme vodili slepého koně, seskupovali se podle barev, zjišťovali jsme, jak vypadá přírodní zahrada a proč je přírodní, zažili jsme odpoledne starých řemesel a vyrobili si svíčku ze včelího vosku, dřevěný knoflík, lněný provázek a plstěný přívěsek. Večer jsme se seznámili s některými vyhynulými zvířaty a diskutovali jsme, proč vyhynula.
 
Založili jsme různé firmy na břehu jezera a starali se o jejich prosperitu a zároveň při tom chránili čistotu vody v jezeře. Dosáhli jsme nadstandardních výsledků jak v zisku firem, tak v čistotě vody, pátrali jsme v lese po úkrytech živočichů a tyto živočichy určovali podle klíče. Tvořili jsme koláže krajiny, která by se nám líbila a taky zkusili vyrobit ruční papír. A při tom všem nám po celý týden detektiv Přišelnato zanechává různé indicie tak, abychom rozluštili záhadu života a smrti tajemné osoby s iniciály B. A. 
 
Detektivní pátrání je napínavé a rozluštění záhady na konci týdne nás možná překvapí. Momentálně nás ale zaskočilo, že už je čtvrtek. S kamarády to utíká mnohem rychleji než doma nebo ve škole. A úplně nejskvělejší je to, že se zatím nikdo s nikým nepohádal a snažíme se spolupracovat, pomáhat si a vzájemně se podporovat jak nejlépe dovedeme.
 
P.S.: Pořád věříme, že to, jak nám řekla paní učitelka Nyklíčková, že autobus nás doveze jenom do Police nad Metují a potom půjdeme s kufry a batohy přes Hlavňov na Hvězdu, abychom si ještě užili slunečné počasí, posílili svaly, procvičili obratnost a společně si vychutnali vyhlídku z Hvězdy na Broumovsko, NENÍ PRAVDA. I když paní učitelka říkala, že vybrala snazší cestu po asfaltové silnici, protože kdybychom šli turistickou stezkou z Honů, bylo by to přes balvany a to by kufry špatně jely, protože mají malá kolečka. 
 
Vaše IV.B

     

 
23. března 2022
 

Jó, tak to umím! To dělám pořád! Tak toto byla naše slova, když se nás paní učitelka zeptala, jestli jsme doma někdy pomáhali mamince povlékat postele do čistého povlečení. To jsme ale ještě netušili, že se před námi ve škole objeví dvě deky a čisté povlečení. Paní učitelka vyhlásila před odjezdem na týdenní ekologický pobyt do Horního Maršova hru o nejrychlejšího "povlékače", prý, že se nám to určitě bude hodit, a nejen tam. Někteří se do toho pořádně zamotali, jiní předvedli brilantní výkon. Každopádně jsme si to pořádně užili. Říká se: “Jak si kdo ustele, tak si lehne.” Tak snad se někdo z nás příští týden vyspí.

(žáci 4.A)
 
 
 
16. března 2022
 
Naše hodiny pracovních činností si vyžádaly pořádnou dávku síly a zručnosti. Celá naše třída se vrhla ve školních dílnách na práci se dřevem, která byla završením učiva přírodovědy, kde jsme se věnovali lesu, jeho rostlinám a živočichům. Vyráběli jsme jarní proplétané misky z březového dřeva, které budeme postupně plnit vyrobenými kraslicemi. Práce vypadala velmi jednoduše, ale všichni jsme se u ní pěkně zapotili. (žáci 4.A)
 
 
15. března 2022
 
Atmosféra příchodu jara na nástěnce 4.B.
 
         
 
2. března 2022
 
4.A pomáhá Ukrajině!
 
Čtvrťáci posbírali věci, které by se teď mohly Ukrajincům hodit, odnesli je na sběrné místo do nedalekého Cyklodomu a k tomu napsali symbolický dopis...
 
   
 
25. února 2022
 
Masopust ve 4.A.
 
     
 
22. února 2022
 
Ve třídě 4.A vznikl obdivuhodný projekt. Žáci se - pod vedením paní učitelky B. Rojkovičové a paní asistentky B. Kubcové - zaměřili na lesní ekosystém, který pak rozebrali do nejmenších detailů, včetně výtvarně hodnotných prací.
 
                                       
 
8. února 2022
 
Že bychom v zimě neměli zapomínat na drobné opeřence, kteří nám po zbytek roku zlepšují náladu harmonickým popěvováním, nám ve svých výtvarných pracích připomínají děti ze 4.B.
 
         
 
27. ledna 2022
 
Nedávno jsme využili služeb Ulity a při tělocviku vyrazili na brusle. Některé děti byly na ledu dokonce poprvé! Bruslení jsme si moc užili a těšíme se na další podobnou hodinu. Snad nám bude počasí přát. (B. Rojkovičová, 4.A)
 
       
 
17. prosince 2021
 
Andělé ze 4.B.
 
     
 
2. listpadu 2021
 
Halloweenská dýně z mandarinky. Zdobená čokoládou, čerstvou mátou a tyčinkami. Vše určeno k přímé a rychlé spotřebě, jak je vidět  z obrázků. (B.R.)
 
                   
 
Ukázky z výtvarné  výchovy,  kde stále propojujeme geometrii a ukazujeme si tvorbu významných malířů. Tentokrát přišel na řadu Vassily Kandinsky a jeho téma čtverce s kruhy. (B.R.)
 
 
 
30. září 2021
 
Třída 4.A pod vedením paní učitelky Barbory Rojkovičové nalezla inspiraci v díle nizozemského malíře Pieta Mondriana, potažmo v propojení výtvarné výchovy s matematikou, a výsledné práce jsou vskutku atraktivní a zajímavé. 
 
                 
 
12. září 2021
 
Adaptační výlet 4.A
 
Prázdniny skončily a my jsme se opět setkali ve školních lavicích. Někteří naši spolužáci třídu opustili, jiní k nám zavítali a my jsme měli možnost se hned první školní pondělí seznamovat a užívat si společné chvíle při adaptačním programu, který pro nás připravila paní zástupkyně Renata Veselá a paní učitelka Soňa Macková. Počasí nahrávalo pobytu venku - šipkovaná, seznamovací hry, zpěv... Prostě jen chvíle bez omezení a spolu. Moc jsme si to užili, děkujeme!
(Barbora Rojkovičová)