29. června
5.B byla konat dobrý skutek
Den před vysvědčením se třída 5.A vydala na školní výlet do Zdoňova. Vystoupili jsme na vlakovém nádraží v Adršpachu a přes Křížový vrch došli až ke zdoňovskému kostelu. Při jednotlivých zastávkách nám paní učitelka Golová četla pověsti, které se vázaly k daným místům. Počasí bylo tak akorát, chvilku pršelo, ale šlo jenom o lehký letní deštík, který znamenal vítané osvěžení. Paní učitelce Golové děkujeme nejen za organizaci tohoto výletu, ale také za vše, co pro nás během pětiletého třídnictví udělala. Lepší učitelku jsme si nemohli přát!
Žáci z 5.A
25. června
I navzdory ne zcela příznivému počasí si páťáci užili dnešní dopoledne na místním golfovém hřišti.
23. června
O nadmíru příjemné útulnosti prostor nového oddělení dětské knihovny, případně ochotě tamějších pracovnic, toho již bylo na našich stránkách napsáno dost (naposledy viz příspěvek níže). Návštěvu 5.A nechť tedy dokumentují hlavně následující fotografie.
22. června
Páťáci z "béčka" znovu objevili knihovnu! Stará dobrá známá a přitom úplně jiná. Všem se zatajil dech při vstupu do rekonstruovaných prostor dětského oddělení. Užili jsme si knižní piknik, vyzkoušeli knižní domino a hlavně si prohlédli nově knihy. Dokonce jsme se setkali s knihou, v dnešní době neskutečně atraktivní a aktuální, a to o virech. Někteří z nás ji přečetli jedním dechem a nestačili žasnout. Také jsme si odnesli četbu domů, když někteří z nás zjistili,že mají v knihovně dokonce i zaplacený čtenářský poplatek. Staronové dětské oddělení knihovny je velmi příjemným místem s milými a ochotnými knihovnicemi, kterým děkujeme za možnost prožít knižní piknik a za ochotu odpovídat na množství dotazů.
(H. Sekelská)
18. června
Sportovní den pátých tříd
Páťáci si zpestřili páteční vyučování dvěma sportovními hodinami na přilehlém hřišti. Po krátkém rozcvičení a rozběhání se žáci rozdělili do čtyř skupin, ve kterých pak rotovali mezi disciplínami "hod kriketovým míčkem/fotbal/skok do dálky a házená". Akci krom paní učitelky Květoslavy Golové vedla také Monika Sloupenská, nadcházející třídní dnešní 5.A.
17. června
Žáci 5.B zachytili své myšlenkové pochody...
16. června
5.B pracovala na přírodovědném projektu...
3. června 2021
Den dětí v 5.A
5.A měla na Den dětí pestrý program. Nejprve žáci ve skupinkách sehráli naučná divadelní představení na téma "trávící soustava", při kterých využili vlastoručně vytvořené rekvizity. Následovala výroba dřevěných sporťáků z materiálu, který škole dodala organizace MAS Broumovsko+, a poté už přesun do klášterní zahrady, kde byl v rámci Osvětového Dne dětí přichystaný program od Maiwaldovy akademie. Akce, která byla inspirována zřejmě nejkrásnějším broumovským stromem a jíž se během dopoledne postupně zúčastnilo 8 prvostupňových tříd Masarykovy školy, zahrnovala mj. vyprávění příběhu dubu, přesazování mladých stromků nebo výrobku skřítka Dubáčka.
25.květen 2021
Plochu řešenou kruhy dle metody Vasilije Kandinského tvořili žáci 5.B.
21.květen 2021
Výtvarná práce 5.A vznikla zrcadlově souměrným napsáním vlastního jména černou mikrofixou, následným vybarvením a přidáním popisku dle toho, co finální obrazec žákům evokoval.
17. květen 2021
Páťáci tvořili kouzelné míče, do jejichž částí vkreslili to, co mají rádi. Poté míče umístili do barevné snové abstrakce, aby se posílil magický účinek.
13.5.2021
Měnili by páťáci chození do školy za on-line formu vyučování?
V době, kdy se děti - doufejme natrvalo - vrátily do lavic, přišel čas na krátkou rekapitulaci. Při shrnutí rozdílů mezi normální a distanční výukou se žáci ve většině shodli na tom, že ideálnější je to ve škole, a to navzdory možnosti déle se vyspat, nemuset se testovat, nenosit roušku a koukat na filmy (což byly nejčastěji uváděné klady distanční formy výuky). Ve škole je prý probíraná látka lépe pochopitelná, stejně tak na učení je více klidu nežli doma, kde se děti mnohdy nedokázaly tolik soustředit nebo neměly motivaci k pečlivějšímu plnění úkolů. Někteří napsali upřímně: "Někdy jsem neodpovídala na všechny otázky nebo spěchala, teď je více času." / "Když jsem byl doma, tak jsem to odbyl, abych to měl rychleji z krku." / "Je to rozdíl, protože ve škole mě baví se učit, a doma ne." Hlavním a nejzásadnějším plusem je ale jednoznačně "možnost vídat se s kamarády".
10.5. 2021
Obrázky jako vyjmuté z barevné džungle vyrobili žáci 5.A technikou omývané klovatiny.
Den matek
10.5.2021
Děti z 5.B vytvořily přáníčka pro své maminky a babičky.
Den Země
1.5.2021
V rámci nedávného Dne Země poslali páťáci naší planetě několik symbolických vzkazů...
Snové hrnečky 5.B
26.4.2021
Se svými fantaskními hrníčky se připojili i žáci 5.B.
Snové hrnečky 5.A
Okolí našeho domova
16.3.2021
Žáci pátých tříd popisovali místo, kde žijí. Všímali si jedinečnosti svého okolí, Broumováci se zaměřili na klášter a hřbitovní kostel Panny Marie, nezapomněli ani na krásu broumovské přírody, jmenovali řeku Stěnavu, Broumovské stěny i vzdálenější cíle, jako Ruprechtický Špičák nebo Ostaš. Do pátých tříd ale nechodí jenom děti z Broumova. Sourozenci Nelly a Šimon upozorňují na výjimečná místa v Meziměstí v čele s koupalištěm, centrem Walzel nebo divadlem na nádraží, jež je "jediné svého druhu v celé Evropě". Vojta z Martínkovic zase zmiňuje kostel sv. Jiří a Martina, Martínkovický potok, oboru s daňky a nezapomíná ani na fakt, že ve vesnici žijí "velmi hodní lidé". Také Nela uvádí, že Křinice, kde bydlí, "je malá vesnice, takže se tu většina lidí dobře zná a pomáhají si". Nela nezapomíná ani na "okolní lesy plné hub", křinické rybníky, restauraci Amerika "s krásným výhledem na Broumovsko", a uvádí také nově postavenou cyklostezku, která spojuje Křinice s Broumovem. Lidé prý do Křinic "často jezdí na dovolenou a odpočinout si, i když je zde chladnější počasí, než v jiných koutech republiky". Honza píše, že v "jeho" Šonově žije přes 300 obyvatel a že je tato vesnice se svými 7 kilometry nejdelší na celém Broumovsku. Jako zajímavost uvádí sochy, kterých je prý v Šonově "asi 20". Michal z Otovic popisuje své bydliště jako "ideální místo pro pěší a cykloturistiku". Mezi hlavní cíle, které by turisté neměli minout, patří kostel sv. Barbory a vodní mlýn na konci Otovic. Uvádí také, že "v důsledku polohy a nízkých břehů Stěnavy jsou Otovice často zasaženy povodněmi". Končí však pozitivně, když připomíná významnou otovickou osobnost, a to Dominika Prokopa, který byl břevnovsko-broumovským opatem.
(Ne)bezpečí internetu
12.3.2021