5. třídy (K. Golová, H. Sekelská)

29. června

5.B byla konat dobrý skutek

Poté, co našla na školní zahradě tajemné předměty, měla za úkol přijít na to, kam se vydá. Páťáci to dali na první dobrou. Útulek! Ano, vyrazili do Městského útulku se spoustou dobrot pro jeho obyvatele. Paní Slováková je provedla a ukázala obyvatele zařízení. Pak páťáci pokračovali směr Martínkovice.  
 
     
 
29. června
 
5.A na výletě
 

Den před vysvědčením se třída 5.A vydala na školní výlet do Zdoňova. Vystoupili jsme na vlakovém nádraží v Adršpachu a přes Křížový vrch došli až ke zdoňovskému kostelu. Při jednotlivých zastávkách nám paní učitelka Golová četla pověsti, které se vázaly k daným místům. Počasí bylo tak akorát, chvilku pršelo, ale šlo jenom o lehký letní deštík, který znamenal vítané osvěžení. Paní učitelce Golové děkujeme nejen za organizaci tohoto výletu, ale také za vše, co pro nás během pětiletého třídnictví udělala. Lepší učitelku jsme si nemohli přát!

Žáci z 5.A

25. června

I navzdory ne zcela příznivému počasí si páťáci užili dnešní dopoledne na místním golfovém hřišti.

     

23. června

O nadmíru příjemné útulnosti prostor nového oddělení dětské knihovny, případně ochotě tamějších pracovnic, toho již bylo na našich stránkách napsáno dost (naposledy viz příspěvek níže). Návštěvu 5.A nechť tedy dokumentují hlavně následující fotografie.

                                 

22. června

Páťáci z "béčka" znovu objevili knihovnu! Stará dobrá známá a přitom úplně jiná. Všem se zatajil dech při vstupu do rekonstruovaných prostor dětského oddělení. Užili jsme si knižní piknik, vyzkoušeli knižní domino a hlavně si prohlédli nově knihy. Dokonce jsme se setkali s knihou, v dnešní době neskutečně atraktivní a aktuální, a to o virech. Někteří z nás ji přečetli jedním dechem a nestačili žasnout. Také jsme si odnesli četbu domů, když někteří z nás zjistili,že mají v knihovně dokonce i zaplacený čtenářský poplatek.  Staronové dětské oddělení knihovny je velmi příjemným místem s milými a ochotnými knihovnicemi, kterým děkujeme za možnost prožít knižní piknik a za ochotu odpovídat na množství dotazů.

(H. Sekelská)

     

18. června

Sportovní den pátých tříd

Páťáci si zpestřili páteční vyučování dvěma sportovními hodinami na přilehlém hřišti. Po krátkém rozcvičení a rozběhání se žáci rozdělili do čtyř skupin, ve kterých pak rotovali mezi disciplínami "hod kriketovým míčkem/fotbal/skok do dálky a házená". Akci krom paní učitelky Květoslavy Golové vedla také Monika Sloupenská, nadcházející třídní dnešní 5.A.

             

17. června

Žáci 5.B zachytili své myšlenkové pochody...

          

‌16. června

5.B pracovala na přírodovědném projektu...

   

3. června 2021

Den dětí v 5.A

5.A měla na Den dětí pestrý program. Nejprve žáci ve skupinkách sehráli naučná divadelní představení na téma "trávící soustava", při kterých využili vlastoručně vytvořené rekvizity. Následovala výroba dřevěných sporťáků z materiálu, který škole dodala organizace MAS Broumovsko+, a poté už přesun do klášterní zahrady, kde byl v rámci Osvětového Dne dětí přichystaný program od Maiwaldovy akademie. Akce, která byla inspirována zřejmě nejkrásnějším broumovským stromem a jíž se během dopoledne postupně zúčastnilo 8 prvostupňových tříd Masarykovy školy, zahrnovala mj. vyprávění příběhu dubu, přesazování mladých stromků nebo výrobku skřítka Dubáčka.

2‌5.květen 2021

Plochu řešenou kruhy dle metody Vasilije Kandinského tvořili žáci 5.B.

         

21.květen 2021

Výtvarná práce 5.A vznikla zrcadlově souměrným napsáním vlastního jména černou mikrofixou, následným vybarvením a přidáním popisku dle toho, co finální obrazec žákům evokoval.

17. květen 2021

Páťáci tvořili kouzelné míče, do jejichž částí vkreslili to, co mají rádi. Poté míče umístili do barevné snové abstrakce, aby se posílil magický účinek.

                 

13.5.2021

Měnili by páťáci chození do školy za on-line formu vyučování?


V době, kdy se děti - doufejme natrvalo - vrátily do lavic, přišel čas na krátkou rekapitulaci. Při shrnutí rozdílů mezi normální a distanční výukou se žáci ve většině shodli na tom, že ideálnější je to ve škole, a to navzdory možnosti déle se vyspat, nemuset se testovat, nenosit roušku a koukat na filmy (což byly nejčastěji uváděné klady distanční formy výuky). Ve škole je prý probíraná látka lépe pochopitelná, stejně tak na učení je více klidu nežli doma, kde se děti mnohdy nedokázaly tolik soustředit nebo neměly motivaci k pečlivějšímu plnění úkolů. Někteří napsali upřímně: "Někdy jsem neodpovídala na všechny otázky nebo spěchala, teď je více času." / "Když jsem byl doma, tak jsem to odbyl, abych to měl rychleji z krku." / "Je to rozdíl, protože ve škole mě baví se učit, a doma ne." Hlavním a nejzásadnějším plusem je ale jednoznačně "možnost vídat se s kamarády".

10.5. 2021

Obrázky jako vyjmuté z barevné džungle vyrobili žáci 5.A technikou omývané klovatiny.

                  

Den matek

10.5.2021

Děti z 5.B vytvořily přáníčka pro své maminky a babičky. 

         

Den Země

1.5.2021

V rámci nedávného Dne Země poslali páťáci naší planetě několik symbolických vzkazů...

S‌nové hrnečky 5.B

26.4.2021

Se svými fantaskními hrníčky se připojili i žáci 5.B.

                 

Snové hrnečky 5.A

16.4.2021
 
K zadání "nakresli svůj hrneček snů a napiš, co si asi myslí", přistoupili žáci 5.A s tvořivostí sobě vlastní...
 
 
Dopisy do světa fantazie
 
10.4.2021
 
Žáci z 5.A dostali za úkol nakreslit svoji oblíbenou knižní postavu a poslat jí dopis. Většina dětí se svěřovala s nelehkou aktuální situací a touhou vidět své kamarády ze třídy. Šimon Kučera píše do fantasy světa Minecraftu Minusovi a Řízkovi, které zdraví a lituje, že v našem životě neexistuje znovuzrození, jako u nich. Nakonec postavičkám přeje, ať je nezabijí zombíci. Vilda píše do Města Zasvěcenců, že se má dobře a že ho z distanční výuky nejvíc zaujala sportovní výzva, která probíhala v březnu. Damián zdraví babičku Drsňačku z Londýna, kterou zve na prázdniny do Broumova, aby spolu udělali "nějaký lup". Nela se svěřuje Izabele z Mimoňova, že je distanční učení celkem náročné, všechno je jinak a proto se z ní "teď taky stala taková mimoňka".
 
Vojta Pelán píše: "Vážený pane Wellingtone, přeji hezký den. Máme teď v České republice velký problém, boj s covidem. Naše vláda uzavřela školy a další věci. Nemá to teď nikdo lehké, dokonce ani žáci a učitelé. Musíme se učíte přes počítač, bohužel ne normálně, ale aspoň se jako normálně můžeme vidět. A tomu učení přes počítač se říká distanční výuka. Ale naše paní učitelka vymyslela, jak nás rozhýbat. Na tento měsíc máme sportovní výzvu, ve které skáčeme přes švihadlo nebo hrajeme s míčem. Musím podotknout, že mi to jde." Vojta dál pokračuje: "A taky moc rád čtu, když objevím nějakou knížku, kterou jsem ještě nečetl, hned se na ni vrhnu jako pardál na kořist. Když mě knížka hodně baví, tak se začtu a potom třeba neslyším, když na mě někdo volá. A taky hraju na dechový nástroj jménem tuba." Nakonec Vojta panu Wellingtonovi přeje "aby co nejdřív létal".
 
Tereza Hašková píše slečně Studénkové ze Zahrádkova: "Četla jsem o Tvých dobrodružstvích a moc se mi líbilo, jak jsi se svým bratrem přechytračila trolly a skřety. Někdy si připadám jako Ty. Nás totiž přepadli korona trollové, ale naši panovníci vymysleli pravidla, která nás ochrání. Spolu s paní učitelkou jsme přišli na způsob, jak se učit dál. Učíme se přes počítač. Paní učitelka nám nové věci říká na dálku".
 
Hanka píše slečně Alici McCombie, která sídlí na Freeway Street 8 v Londýně: "Milá Alice, už jsem dopsala úkoly, a proto mám dost času, abych Ti mohla napsat. Strašně dlouho už nechodíme do školy, protože u nás řádí coronavirus. Každý den máme on-line hodinu. Vůbec mě to nebaví a štvě mě to. Už bych se chtěla vrátit do školy. V televizi slibovali, že to půjde po Velikonocích, ale moc tomu nevěřím, protože to říkali už mockrát a nikdy to nedopadlo." Hanka ale postupně přejde na lehčí téma: "Někdy spím u tety, a když tam je taky Amálka, tak se fakt nenudíme. Jsou jí 4 roky a je děsně akční. To je sranda, jsem vlastně její teta. Měj se fajn a byla bych moc rád, kdybys mi napsala, jak se máš".

     

Okolí našeho domova

16.3.2021

Žáci pátých tříd popisovali místo, kde žijí. Všímali si jedinečnosti svého okolí, Broumováci se zaměřili na klášter a hřbitovní kostel Panny Marie, nezapomněli ani na krásu broumovské přírody, jmenovali řeku Stěnavu, Broumovské stěny i vzdálenější cíle, jako Ruprechtický Špičák nebo Ostaš. Do pátých tříd ale nechodí jenom děti z Broumova. Sourozenci Nelly a Šimon upozorňují na výjimečná místa v Meziměstí v čele s koupalištěm, centrem Walzel nebo divadlem na nádraží, jež je "jediné svého druhu v celé Evropě". Vojta z Martínkovic zase zmiňuje kostel sv. Jiří a Martina, Martínkovický potok, oboru s daňky a nezapomíná ani na fakt, že ve vesnici žijí "velmi hodní lidé". Také Nela uvádí, že Křinice, kde bydlí, "je malá vesnice, takže se tu většina lidí dobře zná a pomáhají si". Nela nezapomíná ani na "okolní lesy plné hub", křinické rybníky, restauraci Amerika "s krásným výhledem na Broumovsko", a uvádí také nově postavenou cyklostezku, která spojuje Křinice s Broumovem. Lidé prý do Křinic "často jezdí na dovolenou a odpočinout si, i když je zde chladnější počasí, než v jiných koutech republiky". Honza píše, že v "jeho" Šonově žije přes 300 obyvatel a že je tato vesnice se svými 7 kilometry nejdelší na celém Broumovsku. Jako zajímavost uvádí sochy, kterých je prý v Šonově "asi 20". Michal z Otovic popisuje své bydliště jako "ideální místo pro pěší a cykloturistiku". Mezi hlavní cíle, které by turisté neměli minout, patří kostel sv. Barbory a vodní mlýn na konci Otovic. Uvádí také, že "v důsledku polohy a nízkých břehů Stěnavy jsou Otovice často zasaženy povodněmi". Končí však pozitivně, když připomíná významnou otovickou osobnost, a to Dominika Prokopa, který byl břevnovsko-broumovským opatem.

(Ne)bezpečí internetu

12.3.2021

Využívání internetu je vzhledem k současnému systému výuky aktuálním tématem. Proto v rámci českého jazyka žáci 5.tříd pracovali s textem „Nebezpečí z internetu“. Zamýšleli se nad chybami hlavního hrdiny, nad možnostmi a výhodami internetu, ale zároveň i nad možným nebezpečím, které je s jeho užíváním spojené.
Mezi výhodami žáci uváděli: "Můžu lehce vyhledat informace, snadno a rychle komunikovat s přáteli, mám možnost potkávat se s lidmi, které bych nikdy vidět nemohla – zajímají mě třeba Eskymáci, povídat si s kamarády, když jsem nemocný."
Nebezpečí internetu popsali takto: "Můžou mě třeba okrást nebo kontaktovat různí nebezpeční úchylové. Když si budu psát s někým, koho jsem nikdy neviděl (chová se ke mně přátelsky) a chtěl by po mně fotku, může to být úchyl. Je to nebezpečné psát si s cizími lidmi. Neměli bychom na sociální sítě dávat naše osobní údaje, protože by si nás mohli najít a vykrást nás. Na internetu můžeme být sexuální obětí, naletět podvodníkovi. Dlouhým trávením času u počítače se kazí oči a můžu být i závislý."
(K. Golová, H. Sekelská)
 
On-line masopust 
 
16.2.2021
 
Ani v tzv. distančním režimu nemohlo chybět připomenutí masopustu. Děti pátých tříd se nazdobily do nejrůznějších kostýmů, nechyběla květinářka, rockový kytarista, uklízečka, baletka, několik pirátů, kuchař nebo kočka. Přidaly se i učitelky Květoslava Golová a Helena Sekelská. Nakonec došlo i na muziku, to když Damián Jukl zahrál na kytaru a Josef Hejniš na tubu.
 
 
Tvorba v Ulitě
 
10.12.2020
 
Žáci pátých tříd navštívili tento týden Ulitu, aby zde pod laskavým a nekonečně trpělivým dohledem dvojice instruktorek splétali drátěné kapry s korálkovými šupinami a z hlíny hnětli andělské světlonoše, kteří ještě dojdou finálního vypálení. Děkujeme Dáše Zbořilové a Šárce Francové!
 
   
 
 
Pobyt v Maršově
 
25.9.2020
 
Žáci pátých tříd byli od pondělí do pátku na pobytu v Horním Maršově. Ekologicky zaměřený program probíhal v malebném horském prostředí, ve kterém děti hrály tematicky zaměřené hry a debatovaly o šetrném přístupu k životnímu prostředí, ve čtvrtek pak podnikly poznávací výlet s detektivní zápletkou, jež měla dobrodružné vyústění v nočním lese. Jeden z dětských detektivů tento zážitek okomentoval slovy: "strachy mě málem kleplo, to ale nevadí, protože to k tomu prostě patří." Nutno dodat, že se dnes v poledne všechny děti ve zdraví a pohodě vrátily ke svým rodinám.