5. třídy

11. ledna 2022

Dikobraz obecný

Učivo přírodovědy "Živé organismy" jsme dnes ukončili kresbou dikobrazů, tedy druhých největších hlodavců Evropy. Poznáváte je? (P.H.)
 
         

10. ledna 2022

Kašpárek


Kdo by jako malé dítě neznal a nemiloval Kašpárka? Uváděl pohádky, rozesmíval a odstartovával napínavé dětské příběhy. Kde se vlastně vzal? Kdo si tuto postavu vymyslel? Historie poukazuje na českého divadelníka a loutkaře Matěje Kopeckého. Ten loutku vymyslel, v době národního obrození s ní objížděl česká města i vesnice, a tím oživoval mezi lidmi upadající český jazyk. Takže, pane Kopecký, moc děkujeme! (P.H.)

         

6. ledna 2022

Zimní témata ve výtvarných pracích 5.A.

                   

22. prosince 2021

Marie Terezie očima žáků 5.B.

       

20. prosince 2021

Zvířata naší planety


"Umí pštros létat?"
"Kolik má krokodýl zubů?"
"Proč má velbloud hrby?"
"Dokáže termokamera vystopovat ledního medvěda?"
Na takové a další otázky se děti ve škole stále ptají. Díky přírodovědě a tématu, které nám bylo poslední měsíc inspirací, jsme na většinu z nich našli odpověď. Prostřednictvím učebnic, přírodovědných dokumentů a encyklopedií byl vysvětlen princip a fungování čtyř podnebných pásů na planetě Zemi. Díky informacím žáci pochopili různorodost podmínek pro život na naší planetě. Učivo posledních dní nás inspirovalo k projektu "Zvířata naší planety", kterého se školáci zhostili báječně. (P.H.)

            

17. prosince 2021

Čerti z 5.B.

             

3. prosince 2021

5.A zavítala při výtvarné výchově až do 19. století.

         

19. listopadu 2021

Indiáni v 5.A
 
Jak je to s psaním velkých počátečních písmen u názvů měst, států, občanů a příslušníků daných národů se žáci dozvěděli během hodin českého jazyka. Rovněž jim bylo vysvětleno, že indiáni se za příslušníky národa nepovažují, proto je jejich počáteční malé písmeno správně gramaticky zapsáno. Téma indiánů nás natolik zaujalo, že jsme se jím nechali unášet i v hodinách slohu a výtvarné výchovy. (P.H.)
 
                           

12. listopadu 2021

Páťáci na DDH Náchod

"Přípravy na průkaz cyklisty jsme zahájili již v loňském školním roce. Značky, křižovatky, kruhový objezd, bezpečnost v provozu v roli chodce a cyklisty. Učení nás bavilo a učením jsme se občas pořádně pobavili. Věříme, že se bez úhony na zdraví zapojíme do silničního provozu." (žáci)

"Školáci, blahopřejeme k úspěšnému získání průkazu cyklisty." (tř. učitelky 5. tříd)

             

2. listopadu 2021

PODZIM NÁS BAVÍ

Byl by hřích v tomto nádherném počasí nevyrazit do klášterní zahrady. Hra s listy, klacíky, květy, plody... Společně sdílené radosti, barvy, tvary a nálady jsme přenesli na čtvrtky pomocí temperových barev a tuše. (P.H.)

                                     

1. listopadu 2021

KUCHYŇSKÉ ROBOTY

Člověk si ulehčuje fyzickou námahu a zpříjemňuje život využíváním elektrické energie, pomocí níž fungují a jsou poháněna elektrická zařízení. Dnes už si život v domácnosti bez myčky nádobí, mikrovlnné či pečící trouby, sporáku, kávovaru, ledničky, mixéru či robotu v kuchyni nedokážeme představit. Školáci z 5.A třídy si pohráli s designem kuchyňského robotu a výsledek je následující.

           

14. října 2021

Na správné spojení výtvarné výchovy s češtinou dohlížel sám Jan Amos Komenský (obě práce tvořily děti paní učitelky Haškové). 

                        

12. října 2021

Ukázka z výtvarné tvorby 5.B.

           

12. října 2021

V hodině Anglického jazyka děti vyráběly draky s popisem. Opakovaly si tím fráze "ona má - she has got/on má - he has got/ona nemá - she hasn't got/on nemá - he hasn't got". Práce se jim vydařila.
Lenka Zimmermannová
 

 

11. října 2021

Retro telefony

V rámci výuky přírodovědy, vlastivědy, českého jazyka a výtvarné výchovy jsme si s žáky 5.A povídali o způsobu a možnostech života lidí v dřívějších dobách a dnes. Nejvíce diskusí a úvah vznikalo u vynálezu, který lidem úplně změnil život. Tím je telefon. Žáci si zkusili toto zařízení nejen nakreslit, ale zároveň se zamýšleli nad výhodami, možnostmi a hrozbami tohoto převratného vynálezu.

P.H.

               

4. října 2021

Hned na začátku školního roku jsme se s páťáky zaměřili ve vlastivědě na opakování učiva z předešlého ročníku. Připomněli jsme si i husitské války. V hodině výtvarné výchovy děti vyrobily vozík s husitskými zbraněmi.
Lenka Zimmermannová

30. září 2021

I v letošním školním roce je výtvarná tvorba třídy paní učitelky Petry Haškové v plném proudu!