5. třídy (B. Rojkovičová, J. Nyklíčková)

11. září 2023

Dovětek k příspěvku níže...
 
Některé žačky měly o prázdninách štěstí a opravdu se jim podařilo potkat se s panem prezidentem. Nebylo to v Praze, ale v Náchodě na výletě. Pan prezident nezapomněl osobně holkám a celé, teď už bývalé 5.A, poděkovat za dopisy, které mu po jeho zvolení psali. (B. Rojkovičová)
 

Jeden velmi zajímavý návrat k loňské 5.A...

Poslední dny školního roku 5.A v minulém školním roce byly naplněny aktivitami. Ve čtvrtek 29.6. jsme se na pozvání prezidentské kanceláře s podporou vedení školy vypravili prvním ranním vlakem do Prahy. Václavák, Staroměstské náměstí, Karlův most, Malá Strana, především však Hradčany. Díky pozvání pana prezidenta se nám otevřely prostory jeho úřadu. Byli jsme mile přijati a provedeni. Do hradní knihovny si s námi přišla popovídat paní kancléřka Jana Vohralíková. Plni zážitků jsme se vydali zpět na Hlavní nádraží. Cesta domů vlakem v parném počasí zvýšila únavu, ale nadšení bylo silnější. I přes pozdní návrat domů jsme se ráno naposledy jako 5.A sešli u altánu ve Schrollově parku. Děkujeme za umožnění důstojného prostředí pro předání posledního vysvědčení I. stupně. Bylo krásné a dojemné. I díky rodičům, kteří nás podporovali a připravili nejedno milé překvapení. (B. Rojkovičová)
 
     
 

29. června 2023

Ze školního výletu 5.B v Novém Městě nad Metují. (foto I. Thérová)

       

24. června 2023

Akutální výtvarné práce 5.B.

     

20. června 2023

Školní výlet 5.A
 
O školním výletu jsme přemýšleli společně. Vždyť měl být poslední v tomto našem složení. Nejdříve jsme vymysleli přespání ve třídě. To nám nevyšlo. Pak paní učitelku napadla Chata pod Korunou. Většina s tím souhlasila. Společné nocování na podlaze nás lákalo. S velkou pomocí rodičů při odvozu věcí, jídla, přípravě a nákupu potravin, pečení sladkostí i pečiva (děkujeme!) jsme mohli ve čtvrtek 15. června vyrazit na 11 km pouť. Větší zastávku jsme měli na vyhlídce Na Balvanech, kde kluci udělali z klacků zbraně a z řepky pole bitevní. Holky je svými hlasy podporovaly a pozorovaly je. Po příchodu na chatu jsme hned využili, co areál nabízel. Pískoviště, houpačky, hřiště a okolní les. Prostě paráda. Když přijelo auto, vyložili jsme věci i krabici s překvapením, ve které byla trička s logem školy, našimi jmény a pozdravem paní učitelky Báry – AHOJ PARTO. Spolu s tričky tu byl i dopis se vzkazem od našich rodičů, že nás mají rádi. Do triček jsme se ihned oblékli a udělali si foto. Po tomto zážitku jsme přepnuli na režim „malé děti“ a společně na písku vařili kafe, zmrzlinu a vývar z nudlí.
 
Celou cestu na chatu s námi šla naše budoucí paní asistentka Kamila Sluka, ke které se v odpoledních hodinách přidala naše budoucí třídní paní Andrea Knytlová. Ta si pro nás připravila zábavné seznamovací hry, které o nás ledasco prozradily. „Přišel balík!“, zavolala paní učitelka Ida. Všichni jsme se seběhli, abychom zjistili, že je z Kanceláře prezidenta republiky. Příjemně nás to překvapilo. Po otevření jsme našli balíčky s dopisem, který se snažila přečíst paní učitelka Ida. Bylo zde poděkování za naše dopisy, které jsme psali panu prezidentovi po jeho zvolení. Hlavně však pozvání na Pražský hrad! Výskali jsme a brečeli radostí. Začali jsme plánovat cestu. Skoro jednohlasně jsme zvolili vlak, i když víme, že nás nemine vstávání v časných ranních hodinách. Moc se na výlet 29. června těšíme. V jednom z balíčků byla pro nás děti pera s nápisem kanceláře prezidenta a ve dvou zbylých hrníčky s podšálky pro paní učitelky. Po tom všem nám pořádně vyhládlo. Připravili jsme ohniště, nařezali párky a opékali. Do setmění jsme využívali čas a hráli různé hry. Před večerkou nás překvapila stezka odvahy, která v některých z nás vyvolala velké obavy. Zvládli jsme ji všichni. Do říše snů nás vyprovodily pohádky paní učitelky Báry. Probouzeli jsme se postupně. Někteří se šli rozcvičit. Následovala snídaně formou našich švédských stolů. Dopoledne přálo hrám – schovce a hře Padesát na padesát. Mnozí se museli vyzbrojit obrovskou trpělivostí. Počkali jsme si na déšť, naložili auto bagáží (děkujeme mamince Kláře), rozloučili s velmi ochotným panem správcem a vyrazili s malými batůžky pod pláštěnkami na pěší cestu zpět domů. Výlet byl fantastický!
5.A

                                                 

16. června 2023

5.A v knihovně
 
Program v Městské knihovně nikdy nezklame. Ve středu 7. června jsme se pohybovali v čase. Inspirací byla kniha Silene Edgarové a Paula Beorna "14 – 14 Přátelství napříč staletími". Oživili jsme si psaní adres na dopisní obálku a díky promyšleným indiciím přišli na podstatu děje zmiňované knihy. Museli jsme se zamyslet. Jsme rádi, že žijeme v této době? Jaké byl život před sto lety? Chtěli bychom nahlédnout do budoucnosti, abychom předešli případným katastrofám? Děkujeme paní Janě L. Jenkové a ostatním pracovníkům knihovny za všechny podobně přínosné akce. (I. Jenková)
 
                               
 

15. června 2023

Aktuální výtvarné práce 5.B.

           

12. června 2023

Inspirace místní výstavou (5.A)
 
Výstava prací výtvarného oboru broumovské Zušky, která právě probíhá v síni Staré radnice, je fakt povedená! U některých výkresů jsme opravdu zůstali stát v němém úžasu. Bylo náročné vybrat ten, který nás nejvíc oslovil. Každý z nás si jeden vybral a vyfotil. V následující hodině češtiny, již v naší třídě, byl úkol jasný. Vymyslet k obrázku příběh a literárně ho zpracovat. Pěkná fuška! A to jsme ještě netušili, že si při výtvarce „zahrajeme“ na falzifikátory. V projektu jsme přemýšleli, vymýšleli, hledali, snili, fantazírovali... (Ida Jenková)
 
                                         

8. června 2023

Výlet s dětmi i rodiči
 
Školního výletu 5.A s rodiči se v sobotu 13. května zúčastnilo 20 dětí a 29 dospělých. Po přejezdu linkovým autobusem z Broumova na Hony se početná skupinka vydala přes Hvězdu a Supí koš do Ameriky. Turistiku čas od času přerušila paní učitelka Bára zadáním úkolů. Výsledkem byla tajenka, ale především seznámení s paní učitelkou Andreou Knytlovou, která bude od září novou třídní žáků na II. stupni. Zvěřinové hody, smažák, limonády, poháry, povídání, pobíhání a pěší přesun do Broumova, to byla tečka za pohodovým výletem, kterému přálo i počasí. (Ida Jenková)
 
                                        
 

5. června 2023

Výtvarné práce 5.A

Poslední hodiny geometrie se v 5.A probírala tělesa. Tuto látku jsme využili i v hodinách výtvarné výchovy a pracovních činností. Žáci byli pro práci velice zapálení a myslím, že vznikly moc pěkné práce. B. Rojkovičová

                                      

1. června 2023

Piknik pod dubem

Na dnešní svátek dětí jsme s 5.A vyrazili do klášterní zahrady na piknik pod dub. Propojili jsme hodinu přírodovědy, kde probíráme trávicí soustavu, s týdenní třídní akcí "ZDRAVÉ SVAČINY" a dnešní den jsme využili k přípravě překvapení. Občerstvení připravené dětem bylo krásné na pohled, výživově plnohodnotné a hlavně neuvěřitelně chutné. I děti, které nejí ovoce a zeleninu, překonaly samy sebe a všem chutnalo. Zážitek umocnilo krásné prostředí a počasí, které dětem v jejich den přálo. Za pomoc s přípravou děkujeme restauraci Kočka na kari. (B. Rojkovičová)
 
                     
 

29. března 2023

Aktuální nástěnná práce třídy 5.B.

     

18. března 2023

Osová souměrnost v podání žáků 5.A.

         

12. března 2023

Navštíví pan prezident naši školu?
 
Jméno nové hlavy státu už delší dobu známe. Rovněž víme, že se prezident chystá aktivně navštěvovat regiony a města. Otázka zní - kdy přijede do Broumova? Žáci pátých tříd se pana Pavla pokusili oslovit dopisem. Ve svých psaních vyjmenovali důvody, proč by za něco takového byli rádi a uvedli, že ve zkušebních volbách, které paní učitelky Rojkovičová a Jenková připravily pro školáky v minulých měsících, od nich získal jednoznačně největší počet hlasů. Nutno zmínit, že páťáci podobnou akci podnikli již před rokem, kdy oslovili pana hejtmana Červíčka, jenž Masarykovu školu poté opravdu navštívil. Tak kdo ví, třeba se to povede i tentokrát...
 
   
 

28. února 2023

Zimní vločky z 5.B.

       

17. února 2023

5.A na masopustní slavnosti.

31. ledna 2023

Nejnovější výtvarné práce 5.B.

             

30. ledna 2023

II. kolo prezidentských voleb v 5.A
 
Ještě než se v pátek otevřely volební místnosti, uskutečnilo se druhé kolo prezidentských voleb v 5.A. Podobně jako před 14 dny probíhala simulace voleb v důvěrných kulisách, včetně volební komise, jež se postupně obměňovala tak, aby mohl odvolit každý z žáků. Vítězem voleb se stal Petr Pavel se ziskem 17 hlasů, A. Babiše volilo 5 žáků. (B. Rojkovičová, I. Jenková)

         

15. ledna 2023

Prezidentské volby v 5.A

Páťáci si zkusili vlastní verzi prezidentských voleb. Akce se zúčastnilo 88% voličů, 3 byli omluveni z důvodu nemoci. Žáci danému tématu věnovali velkou porci času. Nejprve jim paní učitelky Jenková a Rojkovičová podrobně představily všechny kandidáty, poté byla ustavena volební komise, jež se postupně obměňovala tak, aby mohli odvolit všichni přítomní, a to v autentických volebních kulisách (děti si pro dané účely vyrobily dokonce vlastní občanky). Vítězem voleb se stal Petr Pavel s 12 hlasy, za ním se umístila Danuše Nerudová a Pavel Fischer (oba získali po 3 hlasech), po jednom hlase si od dětí odnesli Marek Hilšer, Andrej Babiš a Karel Diviš.

              

6. ledna 2023

5.A se pustila do zkoumání vesmíru. Jak je v této třídě zvykem, žáci danou látku doplnili komplexním výtvarným zpracováním.

                         

23. prosince 2022

Děti z 5.A vyrobily zimní výzdobu z větví a vlny.  

                   

19. prosince 2022

Vánoční pečení

Protože nám hodně spolužáků odjelo na školní lyžák a my jsme nechtěli být pozadu v "ulejvání", tak jsme se vrhli ve školní kuchyňce na cukroví a dětský punč. Vše se podařilo, nic jsme nespálili a hlavně to uteklo!     B. Rojkovičová a žáci 5.A

                       

14. prosince 2022

Aktuální výtvarné práce třídy 5.B.

            

7. prosince 2022

Vzhůru do nekonečna a ještě dál!


I tak by se dal nazvat výlet pátých třid do královéhradeckého planetária. V planetáriu jsme si prohloubili vědomosti nabyté v hodinách přírodovědy a zároveň jsme dozvěděli spoustu nových informací. Viděli jsme odvrácenou stranu Měsíce, postupně jsme přistáli na všech planetách naší sluneční soustavy, stali jsme se členy vesmírné stanice ISS a to vše v neuvěřitelném čase. Dostali jsme se i do daleké budoucnosti a byli jsme svědky srážky dvou vesmírných galaxií, která nás jednou čeká. Na spoustu otázek jsme v planetáriu dostali odpověď a zároveň jsme měli možnost otevřít dveře naší fantazii a pustili jsme ji vzhůru do nekonečna a možná ještě dál. Vesmírnými tématy se zabýváme dál v hodinách přírodovědy, matematiky, výtvarné výchovy a pracovních činností a výsledky naší práce se pochlubíme příště.
B. Rojkovičová a žáci 5. tříd

                       

16. listopadu 2022

Abstraktně vyvedené stromy pocházejí z autorské dílny třídy 5.B.

         

10. listopadu 2022

Nejnovější výtvarné práce dávají žáci 5.A (právem) na odiv na nástěnce hned vedle své třídy.

             

2. listopadu 2022

Halloweenský MasterChef  (5. A) 

Týden před podzimními prázdninami začal docela náročný projekt s využitím mezipředmětových vztahů. Nenásilné propojení  mnoha úkolů s uplatněním dosud získaných znalostí z různých předmětů. Především však činností ze života, které naše děti mnohdy míjejí. Téma bylo jasné: halloweenské menu se vším, co k tomu patří. Předkrm, polévka, hlavní jídlo, salát, dezert, nápoj. Hlavní roli hrála dýně. Losem se děti rozdělily do šesti skupin. Každá měla pracovat na přípravě a konečné realizaci jedné části jídelního lístku. Recepty si děvčata a kluci mohli vybrat z rodinných kuchařek (většinou to jistila nabídka na internetu). Po sjednocení názorů  začala dlouhá cesta k voňavé realizaci. Odprezentování jídla, rozpis potravin, normování dle receptů, převádění na peníze, počítání peněz, první návštěva Lidlu se zapisováním cen potřebných ingrediencí, soupis nádobí a kuchyňských pomocníků, které jsme ve školní kuchyňce nenašli.

První rozčarování děti zažily při pondělním ranním nákupu u vybraných potravin, když našly po týdnu cenovky s mnohem vyššími částkami. Realita, která ovlivnila vyúčtování nákupů, se stala součástí práce skupinek. V kuchyňce se všichni pustili do práce s velkou vervou. I docela velkými noži, mixery, metlami, škrabkami, struhadly, žhavými troubami i plotýnkami. Žádný úraz nás chválabohu nepotkal. Velkým překvapením bylo nekonečné množství ušpiněného nádobí. Doma většinou myje myčka! Strčit ruce do dřezu, umýt, utřít, pro mnohé docela šok.  Všechny týmy každopádně v časovém limitu dokončily své pokrmy a velmi vkusně je naservírovaly. 

Protože jsme se inspirovali oblíbenou televizní soutěží, tak jsme si pozvali porotu. Tu nejvyšší. Pana ředitele, paní zástupkyni a paní hospodářku. Byli překvapeni. Asi mile, protože všem týmům udělili pochvalu a písemný certifikát. Bez pořadí. Ani se nedivíme. I pro nás bylo těžké říci, co se nejvíc povedlo. Prostě nám chutnalo všechno. Celá akce, která dala zabrat především paní učitelce třídní, Báře Rojkovičové, byla parádní. Spokojenost na všech stranách. Především však propojení běžného života se školní výukou. Co víc si přát?

Ida Jenková

                           

31. října 2022

Výtvarné práce 5.B.

         

21. října 2022

Žáci 5.A vyráběli podzimní vitráže z listí.

           

11. října 2022

Výtvarné práce 5.B.

               

4. října 2022

Hodiny plavání 
 
I v letošním školním roce můžeme po deset týdnů chodit do místního bazénu na plavecké kurzy. Hodiny nás baví, děláme v plavání pokroky a na každý pátek se moc těšíme. Moc děkujeme svým rodičům, že nás v tom podpořili!
B. Rojkovičová a 5.A
 
   
 

29. září 2022

Adaptační den 5.A
 
V pondělí, po krásném víkendu, jsme se vydali na jednodenní adaptační výlet, který byl už jednou kvůli špatnému počasí odložen. Bohužel ani tentokrát nám počasí nevyšlo, ale těžkou hlavu si z toho v naší třídě opravdu nikdo nedělal. Děti šly do všeho naplno, všichni jsme si soutěže a připravený program užili a to, že jsme se vrátili od hlavy k patě od bláta, nevadilo vůbec nikomu (snad ani rodičům).
Barbora Rojkovičová