5. třídy (B. Rojkovičová, J. Nyklíčková)

29. března 2023

Aktuální nástěnná práce třídy 5.B.

     

18. března 2023

Osová souměrnost v podání žáků 5.A.

         

12. března 2023

Navštíví pan prezident naši školu?
 
Jméno nové hlavy státu už delší dobu známe. Rovněž víme, že se prezident chystá aktivně navštěvovat regiony a města. Otázka zní - kdy přijede do Broumova? Žáci pátých tříd se pana Pavla pokusili oslovit dopisem. Ve svých psaních vyjmenovali důvody, proč by za něco takového byli rádi a uvedli, že ve zkušebních volbách, které paní učitelky Rojkovičová a Jenková připravily pro školáky v minulých měsících, od nich získal jednoznačně největší počet hlasů. Nutno zmínit, že páťáci podobnou akci podnikli již před rokem, kdy oslovili pana hejtmana Červíčka, jenž Masarykovu školu poté opravdu navštívil. Tak kdo ví, třeba se to povede i tentokrát...
 
   
 

28. února 2023

Zimní vločky z 5.B.

       

17. února 2023

5.A na masopustní slavnosti.

31. ledna 2023

Nejnovější výtvarné práce 5.B.

             

30. ledna 2023

II. kolo prezidentských voleb v 5.A
 
Ještě než se v pátek otevřely volební místnosti, uskutečnilo se druhé kolo prezidentských voleb v 5.A. Podobně jako před 14 dny probíhala simulace voleb v důvěrných kulisách, včetně volební komise, jež se postupně obměňovala tak, aby mohl odvolit každý z žáků. Vítězem voleb se stal Petr Pavel se ziskem 17 hlasů, A. Babiše volilo 5 žáků. (B. Rojkovičová, I. Jenková)

         

15. ledna 2023

Prezidentské volby v 5.A

Páťáci si zkusili vlastní verzi prezidentských voleb. Akce se zúčastnilo 88% voličů, 3 byli omluveni z důvodu nemoci. Žáci danému tématu věnovali velkou porci času. Nejprve jim paní učitelky Jenková a Rojkovičová podrobně představily všechny kandidáty, poté byla ustavena volební komise, jež se postupně obměňovala tak, aby mohli odvolit všichni přítomní, a to v autentických volebních kulisách (děti si pro dané účely vyrobily dokonce vlastní občanky). Vítězem voleb se stal Petr Pavel s 12 hlasy, za ním se umístila Danuše Nerudová a Pavel Fischer (oba získali po 3 hlasech), po jednom hlase si od dětí odnesli Marek Hilšer, Andrej Babiš a Karel Diviš.

              

6. ledna 2023

5.A se pustila do zkoumání vesmíru. Jak je v této třídě zvykem, žáci danou látku doplnili komplexním výtvarným zpracováním.

                         

23. prosince 2022

Děti z 5.A vyrobily zimní výzdobu z větví a vlny.  

                   

19. prosince 2022

Vánoční pečení

Protože nám hodně spolužáků odjelo na školní lyžák a my jsme nechtěli být pozadu v "ulejvání", tak jsme se vrhli ve školní kuchyňce na cukroví a dětský punč. Vše se podařilo, nic jsme nespálili a hlavně to uteklo!     B. Rojkovičová a žáci 5.A

                       

14. prosince 2022

Aktuální výtvarné práce třídy 5.B.

            

7. prosince 2022

Vzhůru do nekonečna a ještě dál!


I tak by se dal nazvat výlet pátých třid do královéhradeckého planetária. V planetáriu jsme si prohloubili vědomosti nabyté v hodinách přírodovědy a zároveň jsme dozvěděli spoustu nových informací. Viděli jsme odvrácenou stranu Měsíce, postupně jsme přistáli na všech planetách naší sluneční soustavy, stali jsme se členy vesmírné stanice ISS a to vše v neuvěřitelném čase. Dostali jsme se i do daleké budoucnosti a byli jsme svědky srážky dvou vesmírných galaxií, která nás jednou čeká. Na spoustu otázek jsme v planetáriu dostali odpověď a zároveň jsme měli možnost otevřít dveře naší fantazii a pustili jsme ji vzhůru do nekonečna a možná ještě dál. Vesmírnými tématy se zabýváme dál v hodinách přírodovědy, matematiky, výtvarné výchovy a pracovních činností a výsledky naší práce se pochlubíme příště.
B. Rojkovičová a žáci 5. tříd

                       

16. listopadu 2022

Abstraktně vyvedené stromy pocházejí z autorské dílny třídy 5.B.

         

10. listopadu 2022

Nejnovější výtvarné práce dávají žáci 5.A (právem) na odiv na nástěnce hned vedle své třídy.

             

2. listopadu 2022

Halloweenský MasterChef  (5. A) 

Týden před podzimními prázdninami začal docela náročný projekt s využitím mezipředmětových vztahů. Nenásilné propojení  mnoha úkolů s uplatněním dosud získaných znalostí z různých předmětů. Především však činností ze života, které naše děti mnohdy míjejí. Téma bylo jasné: halloweenské menu se vším, co k tomu patří. Předkrm, polévka, hlavní jídlo, salát, dezert, nápoj. Hlavní roli hrála dýně. Losem se děti rozdělily do šesti skupin. Každá měla pracovat na přípravě a konečné realizaci jedné části jídelního lístku. Recepty si děvčata a kluci mohli vybrat z rodinných kuchařek (většinou to jistila nabídka na internetu). Po sjednocení názorů  začala dlouhá cesta k voňavé realizaci. Odprezentování jídla, rozpis potravin, normování dle receptů, převádění na peníze, počítání peněz, první návštěva Lidlu se zapisováním cen potřebných ingrediencí, soupis nádobí a kuchyňských pomocníků, které jsme ve školní kuchyňce nenašli.

První rozčarování děti zažily při pondělním ranním nákupu u vybraných potravin, když našly po týdnu cenovky s mnohem vyššími částkami. Realita, která ovlivnila vyúčtování nákupů, se stala součástí práce skupinek. V kuchyňce se všichni pustili do práce s velkou vervou. I docela velkými noži, mixery, metlami, škrabkami, struhadly, žhavými troubami i plotýnkami. Žádný úraz nás chválabohu nepotkal. Velkým překvapením bylo nekonečné množství ušpiněného nádobí. Doma většinou myje myčka! Strčit ruce do dřezu, umýt, utřít, pro mnohé docela šok.  Všechny týmy každopádně v časovém limitu dokončily své pokrmy a velmi vkusně je naservírovaly. 

Protože jsme se inspirovali oblíbenou televizní soutěží, tak jsme si pozvali porotu. Tu nejvyšší. Pana ředitele, paní zástupkyni a paní hospodářku. Byli překvapeni. Asi mile, protože všem týmům udělili pochvalu a písemný certifikát. Bez pořadí. Ani se nedivíme. I pro nás bylo těžké říci, co se nejvíc povedlo. Prostě nám chutnalo všechno. Celá akce, která dala zabrat především paní učitelce třídní, Báře Rojkovičové, byla parádní. Spokojenost na všech stranách. Především však propojení běžného života se školní výukou. Co víc si přát?

Ida Jenková

                           

31. října 2022

Výtvarné práce 5.B.

         

21. října 2022

Žáci 5.A vyráběli podzimní vitráže z listí.

           

11. října 2022

Výtvarné práce 5.B.

               

4. října 2022

Hodiny plavání 
 
I v letošním školním roce můžeme po deset týdnů chodit do místního bazénu na plavecké kurzy. Hodiny nás baví, děláme v plavání pokroky a na každý pátek se moc těšíme. Moc děkujeme svým rodičům, že nás v tom podpořili!
B. Rojkovičová a 5.A
 
   
 

29. září 2022

Adaptační den 5.A
 
V pondělí, po krásném víkendu, jsme se vydali na jednodenní adaptační výlet, který byl už jednou kvůli špatnému počasí odložen. Bohužel ani tentokrát nám počasí nevyšlo, ale těžkou hlavu si z toho v naší třídě opravdu nikdo nedělal. Děti šly do všeho naplno, všichni jsme si soutěže a připravený program užili a to, že jsme se vrátili od hlavy k patě od bláta, nevadilo vůbec nikomu (snad ani rodičům).
Barbora Rojkovičová