5. třídy (M. Říhová, D. Freiwaldová)

LOUČENÍ  PÁŤÁKŮ

Děti z pátých tříd si užívají poslední dny na 1.stupni. 

V úterý 18.6. jsme společně vyrazili na cestu v okolí školy zaměřenou na plnění úkolů, které pro naše děti připravila psycholožka Míša.
Ve středu 19.6. si  Míša připravila pro jednotlivé třídy báječný rozlučkový program s názvem "Naše společná cesta"
Ve čtvrtek 20.6. jsme  společně  zdolávali Broumovské stěny (výlet)
Ve středu 26.6. proběhlo sportovní klání v hodu na koš, skákání přes švihadlo a v přetahování lanem. Nakonec jsme skončili v  klášterní zahradě, kde jsme si zasoutěžili v postřehovce. 

DĚKUJEME psycholožce MÍŠE za všechny její prima programy a dětem za jejich nadšení užít si poslední okamžiky na prvním stupni naší školy. Fotky mluví za vše......

Dana Freiwaldová, Michaela Říhová, Míša + Verča
 
 
5.A,B společný výlet do Broumovských stěn. 
 
Ve čtvrtek 20.6. podnikly třídy 5.A,B společný výlet do Broumovských stěn. 
Nechali jsme se vyvézt autobusem na zastávku Hony a po té už jsme ťapali přes vyhlídku Kačenka na Hvězdu. Pokochali jsme se nádherným výhledem ze Supího hnízda a pak už přes Křinice zpátky do Broumova. Počasí přálo, svačina od maminky chutnala, zmrzlina osvěžila a  po 14km druhý den trošku nožky bolely:-)
 
Dana Freiwaldová, Michaela Říhová
 
 
Rozlučka 5.A.

Naše rozlučka začala cestou od školy krásnou procházkou do Křinic. Malá zastávka byla na rozcestí u křížku, kde jsme se občerstvili výbornými lívanečky, které nám přivezla Monča Sloupenská. Mončo, moc děkujeme, byly výborné. Když jsme dorazili na místo, děti založily ohníček a opekly si buřtíky a sýry. Po večeři byla pro děti připravená mapa, kde bylo vyznačeno místo s pokladem. Poklad byl brzy nalezen a rychle “ zneškodněn”. Poté luštily šifru s otázkou a každý napsal svou odpověď. Nakonec jsme si zahráli hru ,,Městečko Palermo” s níž nám pomohla Bětka Pelánová - moc jí děkujeme. Počasí nám přálo a rozlučku jsme si pěkně užili.

Michaela Říhová, Veronika Seifrtová
 
 
VÝLET 5.A, B - OBORA HEJTMÁNKOVICE

V pátek 14.6. se páté třídy vypravily na společný pěší výlet do obory v Hejtmánkovicích. Tam nás čekal pan Středa, pro jehož zvířátka pravidelně každý podzim ve škole sbíráme kaštany a žaludy. Teď jsme je poznali naživo. Zblízka jsme obdivovali jeleny, daňky i s jejich mláďaty a samicemi. Poslouchali jsme o nich zajímavé povídání a bonusem byla jízda na vleku napříč oborou:-) Počasí přálo a pochvalu zaslouží i naše děti, které byly fajn.

PANE STŘEDO, DĚKUJEME !!

D. Freiwaldová, M. Říhová, Míša a Verča
 
 
5.B v Meziměstí

Ve středu 12.6. jsme si udělali malý výlet do Meziměstí. V tamní knihovně nás přivítal úžasný pan knihovník a divadelník pan Martin Slavík. Dětem přiblížil knížku Jak se zbavit mstivé Soni. Fantazie jela na plné obrátky a při dramatizaci jsme padali smíchy.
Ještě pár informací o vlakovém nádraží, o rybníčku, pár fotek u dřevěných soch a hurá vlakem zpátky.

Pane Martine, díky za hezký program !

páťáci, Dana Freiwaldová a Michaela Čápová
 
 
5.A. v knihovně
 
Dnes děti z 5.A navštívily knihovnu s programem : Kdo je kdo? Nejdřív si každý vyluštil tajenku a poté se rozdělili do pěti skupin. Každá skupinka měla jméno významné české osobnosti, o které si zjišťovali různé informace. Program byl zajímavý a dětem se moc líbil. 
 
Veronika Seifrtová
 
 
Páťáci na 2. stupni

S blížícím se koncem školního roku si páťáci častěji začínají uvědomovat, že od září bude vše jinak. Mají obavy, zda přestup na 2.stupeň zvládnou, jaké to tam bude....??? A opravdu bude vše jinak a jsou obavy na místě ??

A tak jsme si šli na jeden den výuku na 2.st vyzkoušet. Učili jsme se v různých třídách a učebnách v přízemí, v 1.patře i úplně nahoře. Tímto bych také chtěla poděkovat druhostupňovým třídním učitelům za ochotu a vstřícnost při obsazování volných tříd:-)

A zde jsou postřehy některých žáků :
.....líbilo se mi to přecházení ze třídy do třídy......podle mě, určitě někde něco zapomenu......zjistili jsme, co máme dělat při odchodu ze třídy.....nebyly tam kapesníky......jsem ráda, že jsme si to mohli vyzkoušet, aspoň víme, co nás čeká.....poznali jsme, co má na starost třídní služba....vrzala podlaha a židle.......paní učitelka se k nám chovala jako bychom byli na 2.st.........líbilo se mi, jak jsme se osamostatňovali....třídy byly hezký a vyzdobený......mohl jsem sedět, kde jsem chtěl.....jsem ráda, že jsme si to zkusili......byl to prima den......už se těším na 2.stupeň......
 
Dobrá zkušenost pro děti i pro paní učitelku:-)
 
Dana Freiwaldová s 5.B
 
 
ZDRAVOVĚDA
 
Poslední květnový den si páťáci užili dvouhodinový program zaměřený na první pomoc, který velmi zajímavě vedla paní Lenka Školníková. Přednáška začala poutavou prezentací a videoukázkami. V další části si děti postupně vyzkoušely ošetřit zlomeniny, zastavit krvácení, změřit si tep i tlak. Velkým zážitkem byla praktická ukázka dýchání z úst do úst a resuscitace na dětské i dospělácké figuríně.
 
Parádní poučení i zábava. Všichni byli nadšeni a velké díky patří lektorce  Lence  a jejím dětem, které jí velmi zkušeně pomáhaly.
 
Doufáme, že jsme se neviděli naposledy.
 
D. Freiwaldová
 
 
5.A.
 
Vydali jsme se do Ulity na vyrábění dárků pro maminky k svátku. Děti maminkám vyrobily krásnou klíčenku a kytičku.
 
 
Jarní flóra z 5.B (tulipány, pampelišky a karafiáty pro maminky)
 
 
5.B. v knihovně
 
Další bezva návštěvu prožili páťáci v pondělí 29.4. v Městské knihovně. Byli nadšeni propojením přírodovědy, češtiny a výtvarky. Název programu - Narozeninová kočka (haptická (dotyková) knížka vytištěná v braillově písmu, lidské smysly s důrazem na oko, úkoly a hádanky s Braillovým písmem, výtvarné tvoření papírové botičky a zavazování tkaničky poslepu)
Procvičili  si všech pět smyslů (zrak, hmat, sluch, čich, chuť) a na závěr jsme přidali ještě jeden smysl - smysl pro humor :-) A ten jsme si v knihovně také užili.
Děkujeme paní Janě L. Jenkové a Lee Škodové za prima strávený čas.
 
D. Freiwaldová+5.B
 
 

5.A.

Tentokrát jsme do hodin výtvarné výchovy zařadili geometrii a toto je výsledek.

 

Čarodějnice

 

5.B.

Děti si hrály se stíny a zjišťovaly, co se jim odehrává, poslední dobou, v hlavě.....

 

5.A.

Jarní malování temperovými barvami.

 

5.A

Děti tvořily záložky pro dětičky k zápisu do 1.tříd.

 

NÁVŠTĚVA POŠTY 5.B.


V hodinách češtiny jsme si zkusili s dětmi napsat dopis, a to vlastní rukou. V době sociálních sítí a absencí většiny dětí na letních táborech, odkud se pohledy a dopisy psaly především, to nebyl úkol vůbec snadný. Sestavit dopis (oslovení, úvod, vlastní text, závěr, rozloučení...) a správně napsat adresu, nalepit známku, byl docela oříšek.
Ale zvládli jsme to. A nyní co s tím dopisem ?? Všichni jsme si ho hrdě odnesli na poštu, kde se nás velmi ochotně ujala paní vedoucí Helena Drahorádová a seznámila nás, jak to na poště funguje a co se bude s naším dopisem dít. A pak už jsme se všichni moc těšili na to, až si dojdeme doma do schránky a přečteme si dopis od spolužáka.
Děkujeme paní H. Drahorádové za vstřícnost a drobné dárky, které dětem věnovala.


D. Freiwaldová

5.B.


Březen Měsíc knihy, Měsíc čtenáře.

Využili jsme se třídou nabídku Městské knihovny a zúčastnili se programu s názvem Kdo je kdo? Ukázky knížek, práce ve skupinách, vyplňování pracovních listů-to vše děti bavilo a poučilo.
Na závěr si žáci odnesli opět nové knížky na domácí četbu (a četlo se i za pochodu-viz foto:-)
Děkujeme pracovnicím MK, hlavně paní Janě L. Jenkové
A těšíme se na další programy.
páťáci a D. Freiwaldová, M. Čápová

 

5.A.

Děti se zapojily do velikonočního jarmarku a letos vyráběly kraslice zdobené voskem.

 

5.A.

V přírodovědě začaly děti brát lidské tělo. Využili jsme toto téma i do výtvarné výchovy a zde je výsledek.

5.A.

Geometrické tvary podle předlohy malované hrudkou.

 

9. února

Masopust v 5.A.

9. února 2024

Masopust v 5.B.

 

31. leden 2024

Knížky s Míšou

V den vysvědčení jsme si užili skvělé dvě hodiny s Míšou. Tentokrát bylo téma KNÍŽKY, ale knížky na trochu jiné téma než jsme zvyklí, ale něco, co je nám blízké....

CITACE žáků :

Bylo to skvělý. Bavilo mě to. Líbila se mi relaxace, na chvilku jsem dokonce usnula. Honza našel v knížce kvíz, tak jsme ho vyplňovali a bylo to fajn. Povídali jsme si o škole, o emocích, o myšlenkách. Bylo dost knížek, ve kterých jsem se viděl:-) Líbily se mi testy na ADHD a na nerozhodnost, bylo mi to blízké. Těšila jsem se domů, až o tom budu vyprávět. Po celou dobu programu jsem nemluvila, a to proto, že jsem byla zabraná do života, do přírody, do emocí, do zvířat, do všeho....bylo to fajn, ráda si to zase zopakuji.

Míšo, děkujeme za hluboký zážitek

Páťáci z béčka
D. Freiwaldová a Míša AP

31. leden 2024

Tentokrát si každý udělal podle svých představ svou lední bruslí. Podle mě se to dětem velmi povedlo, co myslíte?

11. leden 2024

Zimní krajina v podání žáků 5.B.

29. prosince 2023

Tělocvik v 5.B
 
Hodnocení výchov (VV,PČ,TV) je vždy pro učitele pěkný oříšek. Žáci jsou různí. Jeden se snaží, nosí pomůcky, dělá maximum, ale nejde to, jiný je nadaný, ale snaha, píle a přístup nikde. Jak na to? A hned tu byla výzva. Po prvotním nadšení, že se z dětí stanou páni učitelé a paní učitelky vystřídalo zděšení, že to není tak jednoduché, jak se zdálo. Žáci si rozebrali termíny hodin tělocviku a postupně měli za úkol vést rozcvičku či připravit a zorganizovat hru nebo soutěž. Zjistili, že se zájmeny se daleko nedojde (udělej to takhle, tohle si podej, tamto dej tam), užívat správné názvosloví (břichem nekroutíme, nýbrž trupem kroužíme, ruce nedáme nahoru, ale paže dáme vzhůru), prezentovat se správně a jasně před celou třídou, opravovat, zhodnotit... Od ostatních dětí byla vždy zpětná vazba: co se povedlo, co udělat jinak (cituji: vždyť oni mě vůbec neposlouchali, dělali to blbě, nebavilo je to, nepochopili to, neslyšeli mě, musel jsem to pořád opakovat). Někteří žáci využili své výřečnosti, zkušenosti z volnočasových aktivit, jiní hledali pomoc na youtube či u rodičů. Zkušenost k nezaplacení. Od té doby jsou shovívavější a tolerantnější k ostatním. Sportu zdar! (Dana Freiwaldová)
 
          
 

28. prosince 2023

Vánoční besídka v 5.B
 
Poslední školní den strávili páťáci luštěním kvízu a hledáním tajenky na téma Vánoce ve světě, malováním vlastních vánočních ozdob z modelovací hmoty, vytvářením vlastnoručních chlebíčků, mlsáním cukroví a rozbalováním dárečků.
Děti z 5.B, p. uč. a p. asistentka přejí všem zaměstnancům naší školy, rodičům i žákům úspěšný a klidný nový rok 2024.
D. Freiwaldová, M. Čápová
 
            
 

27. prosince 2023

Výroba dárečků pro rodiče pod stromeček. (5.A)

             

25. prosince 2023

5.A si užila vánoční program závěrečného školního dne. Ráno zpívání v kostele, příprava stolů ve skupinkách, ochutnávka cukroví, čaj, hra pantomima a pak rozbalování dárečků. Veselé Vánoce! (V. Seifrtová)

                             

17. prosince 2023

Akce v 5.B
 
Spolupráce s panem učitelem Muzikářem pokračuje...v prosinci k nám přišel do třídy s malou přednáškou a ukázkou vánoční tradice LITÍ OLOVA. Pro všechny to byl velký zážitek.
 
Pátek 15. prosince byl u nás v duchu vyrábění. Zamotali a upekli jsme si vánočky a ve druhé části dopoledne jsme si vytvořili vánoční zápichy a vánočního závěsného skřítka. U práce jsme si zpívali koledy a celkově vládla pohoda. D. Freiwaldová a M. Čápová
 
                 
 

4. prosince 2023

Čerti z 5.B.

 

1. prosince 20223

5.A při společném vyrábění betlémů.

             

26. listopadu 2023

Páťáci v Planetáriu

V pátek 24.11. se vydaly páté třídy na exkurzi do hradeckého Planetária. Žáci si ověřili informace z hodin přírodovědy, ve kterých se seznamovali s vesmírem, planetami, galaxiemi, měsíci a jinými tělesy pohybujícími se "kolem nás". Velmi poutavé vyprávění žáky zaujalo a při sledování noční oblohy a dokumentu Voyager téměř nedýchali. Z exkurze jsme si všichni dovezli spoustu informací a zážitků. Mnozí z nás i několik upomínkových předmětů. Děkujeme  průvodcům Planetária. Taktéž děkujeme firmě P-transport za bezproblémovou cestu. A také dětem, které se chovaly vzorně.
D. Freiwaldová, M. Říhová 
 
     
 

9. listopadu 2023

Program s psycholožkou Míšou v 5.A
 
Ve středu jsme dvě vyučovací hodiny strávili s paní psycholožkou Míšou Krutilovou. Děti se měly zamyslet nad tím, kde se vidí za rok, za 5 let a v dospělosti a co proto mohou udělat už dnes. Viděly také motivační video s dvěma různými životními styly a měly se zamyslet, který je lepší a z jakého důvodu. Program se dětem moc líbil. Děkujeme! (V. Seifrtová)
 
               
 

3. listopadu 2023

Aktivity 5.B
 
Obrázky zachycující nedávné aktivity třídy paní učitelky Freiwaldové. Nechybělo hrabání listí, malba temperami, nebo tematický Dušičkový den a první vlastnoručně vyrobený lapbook.
 
                          
 

29. října 2023

Aktuální výtvarné práce 5.B.

                  

23. října 2023

Pečení štrúdlu v 5.A.

                                     

23. října 2023

K právě probíranému tématu "elektřina" přispěl v 5.A vlastní praktickou ukázkou Vojta Debnár a své spolužáky údajně velmi zaujal.

     

22. října 2023

Dýně z 5.A.

    

21. října 2023

5.B v knihovně
 
Ve středu 11.10. jsme navštívili Městskou knihovnu v Broumově. Pracovnice knihovny nám zajistily besedu s paní M. Kolinskou z Muzea v České Skalici na téma "Božena Němcová - první česká spisovatelka". S informacemi a zajímavostmi jsme ještě pracovali v hodině českého jazyka a výtvarné výchovy. Děkujeme! (5.B)
 
     
 

17. října 2023

Hodiny přírodovědy v 5.B

V hodinách přírodovědy jsme se věnovali energetickým zdrojům, palivu a elektřině. Začali jsme pravěkem (blesky, oheň, křesadlo..), abychom se dostali k elektrickému obvodu v učebně fyziky, kde nám pan učitel Muzikář se svými sedmáky ukázal taje zvonku, rozsvícené žárovky nebo elektromagnetu. S panem školníkem jsme si prošli budovu, kde nám ukázal a vysvětlil jističe a pojistky. Teď už jen zbývalo zjistit, kde se nachází rozvodná elektrická skříň u našich žáčků doma.  Aby bylo jasno, tak někteří rodiče dobrovolně pojistky názorně "vyhodili a nahodili". (D. Freiwaldová)

      

16. října 2023

Houbaři z 5.A.

           

1. října 2023

Zážitkový den 5.B
 
V úterý 26.9. vyšlo všechno, co vyjít mohlo. Se školní psycholožkou Míšou jsme zažili báječný den plný her, soutěží, sluníčka a pohody. Páťáci a Míšo, díky! (D. Freiwaldová)
 
        
 

1. října 2023

Výtvarná vzpomínka 5.A na letní prázdniny.

                        

29. září 2023

Adaptační den 5.A
 
Dne 27.9. jsme byli na adaptačním výletě s paní psycholožkou Míšou Krutilovou. Zkoušeli jsme morseovku a spousty her, při kterých jsme otestovali vzájemnou spolupráci. Počasí nám přálo a výlet se nám moc líbil. Děkujeme! (V. Seifrtová)
 
             
 

22. září 2023

Péče o chrup na 1. stupni
 
Naši školu opět poctila vzácná a zajímavá návštěva. Za dětmi přišly dvě úžasně milé studentky Eva a Katka studující "zubařinu" v Hradci Králové. Byly vyzbrojeny maketou zubního kartáčku, zubní protézou, mezizubními kartáčky, a hlavně vědomostmi, trpělivostí a úsměvem. Každá třída měla na program s nimi právě jednu vyučovací hodinu. A  hodina to byla výtečná! Žáci si měli přinést svůj zubní kartáček a budoucí paní doktorky je učily správnému a pečlivému čištění svých zoubků. A děti čistily a čistily....protože motto našich lektorek je "čistý zub se nekazí!". Slečny studentky, děkujeme! (vyučující 1. stupně s dětmi)
 
Foto z akce - 5.A
 
              
 
Foto z akce - 5.B
 

              

16. září 2023

Návštěva spisovatelky

Čtvrťáci a páťáci měli možnost potkat se se známou spisovatelkou knížek pro děti Ivonou Březinovou. Beseda měla podtitul "GO!", což v překladu znamená "Jít!", ale v knížkách paní spisovatelky to znamená zkratku pro "Gang Odvážných" Je to řada robrodužných příběhů o přežití v krizových situacích. Šest dětí ve věku 10 – 16 let se ocitá v ohrožení života. Všichni musí spojit síly, znalosti, zkušenosti a projevit vůli přežít, aby se dostali do bezpečí. Příběhy se odehrávají v poušti,  na moři, v pralese. Děti musí bojovat se všemi možnými živly: ohněm, povodní, zemětřesením apod. Žáci dychtivě sledovali velmi zajímavé vyprávění paní spisovatelky, která jim předávala své zkušenosti se psaním těchto knížek. Čas pro besedu velmi rychle utekl. Poté proběhla autogramiáda, kupování knížek a ve třídách zpětná vazba na velice zajímavou a poučnou besedu. Děkujeme paní spisovatelko! (D. Freiwaldová)

 

16. září 2023

Výtvarné práce 5.A na téma "Domácí limonáda".